Koń Trakeński

Witam na stronie w całości poświęconej koniom rasy Trakeńskiej. Są to silne, szlachetne konie, aby dowiedziec się więcej zapraszam do przejrzenia mojej strony.

Koń Trakeński

Związek Trakeński w Polsce

Poniższy tekst pochodzi ze strony ZTwP - http://www.trakeny.eu/

Związek Hodowców i Przyjaciół Wschodniopruskiego Konia Pochodzenia Trakeńskiego – Związek Trakeński w Polsce - zarejestrowany został 25 czerwca 1993 roku z inicjatywy kilkunastu osób pragnących reaktywować rasę trakeńską na terenie Polski . Pierwsze lata działalności nie były zbyt efektywne i poza podpisaniem porozumienia o współpracy ze Związkiem Trakeńskim w Niemczech, w życiu Związku niewiele się wydarzyło.

Momentem przełomowym okazał się koniec 1999 roku kiedy to grupa hodowców rozpoczęła energiczne działania w celu uaktywnienia naszej organizacji. Efektem tego było zwołanie w styczniu 2000 roku Walnego Zebrania na którym dokonano zmian we władzach stowarzyszenia i wprowadzono do statutu znaczące poprawki. W krótkim okresie do związku przystąpiło kilkudziesięciu członków, w których posiadaniu było blisko 200 koni. W dniu 12.04.2000r. zostaliśmy przyjęci jako członek federacji do Polskiego Związku Hodowców Koni. Niezwłocznie złożony został w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek o zgodę na otwarcie i prowadzenie księgi hodowlanej koni trakeńskich, co umożliwiłoby formalne uznanie rasy. Postępowanie w tej sprawie wszczęte zostało 12 lipca 2000 roku. Nie czekając na jego wynik rozpoczęliśmy w skali ogólnopolskiej wszelkie czynności hodowlane – weryfikacje rodowodów, znakowanie źrebiąt, coroczne przeglądy hodowlane, próby dzielności i championaty. Uczestniczyliśmy we wszystkich znaczących wydarzeniach hippicznych, organizując stoiska informacyjne i sponsorując konie trakeńskie na licznych zawodach sportowych. Równolegle prowadzona była działalność wydawnicza , najpierw w formie „Biuletynu Trakeńskiego” a potem czasopisma „Trakeny”, którego ósmy już numer ukazał się w marcu br. W końcu 2001 roku renegocjowana została umowa ze Związkiem Trakeńskim w Niemczech normująca ostatecznie wzajemne relacje i przyjmująca Związek Trakenski w Polsce jako organizację siostrzana do światowej rodziny trakeńskiej.

Stałe kontakty z Katedrą Hodowli Koni i Jeździectwa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, zaowocowały podpisaniem w dniu 11.03.2005 roku umowy o współpracy.

Po latach starań i zabiegów, pomimo rozlicznych przeciwności 18 lipca 2005 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał decyzję nr 78/2005 w której wyraził zgodę na otwarcie i prowadzenie księgi hodowlanej koni rasy trakeńskiej. Ten nie do przecenienia fakt otworzył nowy rozdział w życiu naszego Związku, otwierając jednocześnie worek z problemami. W krótkim czasie, musieliśmy uporać się z wprowadzeniem poważnych działań administracyjnych: założyliśmy księgi, rozpoczęliśmy prowadzenie rejestru koni i wydawanie paszportów. Niezwłocznie też zwróciliśmy się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o nadanie uprawnień dotyczących oceny wartości użytkowej , prowadzenia szkoleń zawodowych w tym zakresie oraz ustalania założeń krajowego programu hodowlanego. Po ponad rocznych staraniach, 11 września 2006 roku podpisane zostało rozporządzenie upoważniające Związek Trakeński w Polsce do powyższych działań w odniesieniu do koni rasy trakeńskiej. Było to konieczne uzupełnienie do prowadzenia księgi hodowlanej, stanowi bowiem o możliwości samodzielnego ustalania zasad i kierunków pracy hodowlanej oraz prowadzenia selekcji. Wielkim i zakończonym sukcesem wydarzeniem w życiu Związku była organizacja I Międzynarodowego Championatu oraz aukcji koni trakeńskich. Impreza ta, unikalna w skali kraju, zgromadziła ponad sto źrebiąt, klaczy i ogierów z krajów północnowschodniej Europy oraz liczną międzynarodowa publiczność. Władze stowarzyszenia przywiązują dużą wagę do promocji polskich trakenów także na rynkach zachodnich. Efektem tych działań było zorganizowanie naszego stoiska informacyjnego na najważniejszej imprezie – Trakehner Hengstmarkt Neumünster 2006 oraz niezwykle udany pokaz ogiera Czar na światowym pokazie ogierów sportowych w Münster - Handorf. Od tego roku będziemy mogli przedstawić stawkę koni w Neumüster, a polskie ogiery będą mogły wziąć udział w w koerungu na równych prawach z niemieckimi. W bieżącym roku przeprowadzony zostanie pierwszy zakład treningowy dla ogierów trakeńskich w Polsce.

Jako pierwsza księga hodowlana na świecie wprowadzamy od 2008 roku powszechny obowiązek prób dzielności dla klaczy warunkujący uzyskanie Licencji. Związek Trakeński jest bez wątpienia najbardziej prężną i najszybciej rozwijającą się organizację hodowców koni w Polsce, o czym świadczy chociażby ciągły napływ nowych członków. Należy żywić nadzieję, że po sukcesach na niwie formalno – prawnej i organizacyjnych, nadejdą szybko te najbardziej pożądane – w hodowli.