Koń Trakeński

Witam na stronie w całości poświęconej koniom rasy Trakeńskiej. Są to silne, szlachetne konie, aby dowiedziec się więcej zapraszam do przejrzenia mojej strony.

Koń Trakeński

Pochodzenie i historia

Ojczyzną Trakenów są Prusy Wschodnie. Wczesnymi osadnikami na tym terenie byli Scytowie, znani ze swego zamiłowania do koni. Hodowane przez nich rumaki były małe i krępe, ale silne. Służyły im za środek transportu, jak i wierzchowce bojowe. Te bardzo wczesne konie powstały w oparciu o miejscową rasę schweiken, która obecnie nie istnieje, oraz kuce mongolskie z domieszką krwi turkmeńskiej. Traken odziedziczył po swoich przodkach odporność i wytrzymałość.
W 1732 roku król pruski Fryderyk Wilhelm I, ojciec Fryderyka Wielkiego, założył Królewską Stadninę Koni w Trakenach, na osuszonych bagnach pomiędzy Gąbinem (Gumbinnen) a Stołupianami (Stallupönen). Stała się ona głównym źródłem ogierów dla Prus i słynęła z hodowli pięknego konia do powozów, który liczył sobie szybkość i wytrzymałość.
Od 1787 r., zmienił się kierunek hodowli w związku z zapotrzebowaniem na wojskowe remonty. Już wtedy stosowano próby dzielności i prowadzono dokumentację hodowlaną. Przywiązywanie dużej wagi do zasad dziedziczenia oraz stosowanie prób dzielności do dziś stanowią podstawę hodowli koni gorącokrwistych w całej Europie. W XIX w., w okresie największego rozkwitu, stadnina w Trakenach posiadała 13 760 hektarów ziemi. Klacze podzielone były na stada w zależności od umaszczenia matek. Były więc stada kasztanowate, gniade i skarogniade, maści mieszanych i kare. Najwięcej klaczy miało stado kare.
W XIX w., aby doskonalić rasę, użyto reproduktorów pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej, chociaż pierwsza z ras była wyraźnie preferowana. W 1913 roku aż 84,3% wszystkich klaczy było po ogierach pełnej krwi. Konie Trakeńskie brały masowo udział w I wojnie światowej, uważano je wówczas za najlepsze konie wojskowe. Krew arabska stanowiła przeciwwagę dla pełnej krwi angielskiej, której duży dolew mógł spowodować niepożądane zmiany pokroju i temperamentu. Jeszcze w 1936 r. znajdowało się tam stado arabskich klaczy, a w latach 1956-1958, w stadninach Rantzau i Birkhausen, reproduktorami były angloaraby Burnus i Marsuk.
Największy wpływ na rasę trakeńską wywarł ogier pełnej krwi angielskiej Perfectionist, syn Persimmona. Urodzony w 1893 r. Persimmon, należał do Księcia Walii, późniejszego króla Edwarda VII, który sam go wyhodował. Ojcem tego konia był St. Simon, a matką - Perdita II, po ogierze Hampton, od klaczy Hermione. Persimmon wygrał Epsom Derby i St. Leger w 1896 r. i miał istotny wpływ na rozwój linii St. Simona. Jego syn Perfectionist, wraz ze swoim najlepszym synem Tempelhüterem, występuje w rodowodach wielu współczesnych koni Trakeńskich. Tempelhüter padł w 1932 r. , ale do tego czasu stadnina w Trakenach wzbogaciła się dzięki niemu o 54 ogiery i 60 klaczy zarodowych. Współczesny koń Trakeński powstał na podłożu linii Perfectionist/Tempelhüter oraz lini Dingo, w której istną rolę odegrały córki Tempelhütera.